Arteria S.A. – Lider rynku BPO w Polsce

Do ostatnio kupionych XTB i Briju dochodzi dzisiaj Arteria. 480 akcji po 10.90. Powód taki sam jak przy Briju. Relatywnie niska wartość C/Z oraz stale zwiększający się biznes. Obecnie C/Z wynosi 5,02. Zadłużenie ogółem nie przekracza 50%.

Jest to spółka, która zajmuje się outsourcingiem procesów biznesowych. Jej główne przychody pochodzą z call center, gdzie dysponują ponad 2 tysiącami stanowisk, a ich klientami są telekomy, duże firmy z branży energetycznej oraz finansowej.

Arteria jest liderem rynku call center w Polsce. Jej udział w całości jest jednak relatywnie niewielki i wynosi około 2-3%. Ostatnio wzięli się za konsolidację przejmując dwa podmioty i finansując się przy tym długiem zewnętrznym. Mimo to w dalszym ciągu ich poziom zadłużenia jest na bezpiecznym poziomie. Na dywidendę jednak bym nie liczył w najbliższych latach. Nie zdziwiłbym się także jakby wkrótce ogłosili kolejne przejęcie, czego też nie ukrywają w komunikatach.

Mimo tego, że spółka jest liderem rynku to nie oznacza to, że jej potencjał wzrostowy jest na wyczerpaniu. Cały rynek usług BPO ( Business Process Outsourcing), rośnie rocznie o około 25% Tak przynajmniej wynika z analizy, na którą powołują się w swoim raporcie inwestors TFI, którzy też 2 lata temu wyceniali spółkę na 28 PLN za akcje. Link . A więc co za tym idzie nawet jeżeli nie będą w stanie dalej zwiększać udziału w rynku procentowo to już samo jego utrzymanie pozwoli im dalej zwiększać przychody.

Czy to się uda? Zobaczymy. Dużym ryzykiem  dla spółki jest jej zależność od dużych klientów. Ewentualne odejście nawet jednego może znacząco wpłynąć na spadek przychodów firmy. Po własnie takiej sytuacji Investors TFI obniżyło w 2015 roku wycenę z 28 na 23 PLN. Link

Minusem jest też jej mała płynność. Moje dzisiejsze zakupy za 5 tyś PLN, stanowiły ponad połowę dzisiejszych obrotów. Tak więc dużych graczy bym się tutaj nie spodziewał.

Mimo wszystko widzę sporą szansę na wzrost wartości spółki. Jej obecna wartość zakłada, że albo spółka zacznie tracić przychody, albo znacząco spadnie marżowość. Mam wrażenie że jest to już w cenie i nawet gdyby tak się stało, to nie musi oznaczać spadku ceny. To jest scenariusz umiarkowanie pesymistyczny.

W wariancie umiarkowanie optymistycznym widzę wzrost wartość C/Z do 10 przy utrzymaniu obecnej struktury obecnych przychodów i zysków, co daje potencjał do wzrostu na poziomie 100%.

Natomiast w wariancie hurra optymistycznym widzę dalszy wzrost przychodów przy utrzymaniu obecnej marżowości i wzrost zysków do 15 milionów, co przy C/Z na poziomie 10 daje 200% wzrostu. Ogólnie traktuję ta inwestycję jako długoterminową.

Tak dla równowagi zamieszczam też link do ciekawej analizy z forum Stockwatcha. , gdzie Anty-Teresa nie podziela mojego optymizmu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *