Average True Range

Average True Range zaproponowany został przez J. Welles Wilder. Jego celem jest pokazanie jaka była zmienność danego instrumentu oraz jakiś średnich ruchów dziennych możemy oczekiwać w ciągu badanego okresu.

Aby go obliczyć najpierw należy wyznaczyć True Range, czyli przedział wahań w badanym okresie czasowym z uwzględnieniem ewentualnych luk cenowych, jeżeli takie się uformowały.

Za True Range przyjmuje się wyższą wartość z poniższych możliwości:

•Odległość pomiędzy najwyższym i najniższym punktem w czasie sesji

•Odległość pomiędzy najwyższym poziomem a poziomem zamknięcia z sesji wcześniejszej

•Odległość pomiędzy najniższym poziomem a poziomem zamknięcia z sesji poprzedniej

Wartość TR podawana jest w jednostkach, w których kwotowany jest dany instrument cenowy. Jeżeli więc cena danego instrumentu jest wysoka prawdopodobnie również wartość TR będzie wyższa od innego instrumentu z niższą ceną

ATR liczony jest jako średnia TR z badanego przedziału czasowego. Najczęściej przyjmuje się w obliczeniach 14 okresów. Spadek wartość ATR sugeruje, że zmienność danego instrumentu w badanym okresie zmalała.

ATR jako wskaźnik nie pokazuje nam natomiast czy dany instrument porusza się w trendzie i czy dany trend jest wzrostowy, czy też spadkowy. Również zmiana ATR nie powie nam, co dzieje się z danym indeksem. Wskaźnik ten najczęściej stosuje się jako narzędzie pomocnicze przy innych analizach.

Jest przydatnym narzędziem w procesie zarządzania kapitałem gdyż znając zmienność danego instrumentu jesteśmy w stanie określić jakich ruchów jesteśmy w stanie się spodziewać i jaką wielkość transakcji dobrać do preferowanej strategii oraz gdzie efektywnie można ustawić zlecenia obronne oraz poziom wyjścia z transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *