Bear Put Ratio

Strategia typu Bear Put Ratio przeznaczona jest dla inwestorów, którzy oczekują limitowanych spadków instrumentu bazowego, jednak zakładają również duże ryzyko wzrostu ceny.

Polega na zakupie opcji sprzedaży PUT z ceną równą (At-the-money) lub wyższą (in-the-money) od bieżącej ceny rynkowej i równoczesne wystawienie większej ilości opcji sprzedaży PUT z ceną poniżej ceny rynkowej (out-of-the-money).

Strategię tą najczęściej stosuje się w proporcjach 2 do 1, czyli liczba opcji wystawionych jest dwukrotnie większa od kupionych. Dodatkowo poziomy wykonania obydwu opcji można dobrać tak aby strategia była zerokosztowa.

Przykład

Kurs baryłki ropy typu Brent, po silnym kilku letnim trendzie wzrostowym spadł o ponad 20% do poziomu 124,50. Inwestor uznał, że trend wzrostowy się zakończył i czekają nas spadki, jednak w najbliższym okresie potencjał spadkowy jest już mocno ograniczony i wciąż istniej ryzyko, że ruch w dół był tylko korektą.

Inwestor decyduje się więc na zakup opcji PUT z ceną wykonania 124,50 i ceną 3,00 oraz jednocześnie wystawić dwukrotnie większy wolumen na opcję PUT z poziomem wykonania 1,21 i ceną 1,50 za każdą opcję. Transakcja ta jest zerokosztowa.

Bear Put Ratio

Jak widać na powyższym rysunku inwestor zacznie zarabiać, jeżeli cena instrumentu bazowego spadnie poniżej 124,50. Maksymalny zysk w wysokości 3,5 inwestor osiągnie w momencie gdy cena instrumentu osiągnie 121,00. Poziom opłacalności dla danej strategii znajduje się na poziomie 117,50. Im wyższy spadek poniżej tego poziomu tym większa będzie strata inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *