Czym są trackery?

Trackery to jedne z prostszych produktów strukturyzowanych dostępnych na GPW. Odzwierciedlają wahania instrumentu bazowego w skali 1:1. Ich prosta budowa oraz szeroki wachlarz instrumentów bazowych sprawiają, że są jednymi z popularniejszych instrumentów tego typu.

Obecnie na GPW notowanych jest około 80 trackerów. Opiewają one na indeksy giełdowe, surowce oraz na niektóre akcje. Dla inwestorów oznacza to, że mogę mieć dostęp do globalnych rynków bez konieczności bezpośredniego inwestowania za granicą lub poprzez tzw. platformy foreksowe.

Na instrumentach tego typu handluje się tak samo jak na akcjach i również prowizje domów maklerskich kształtują się dokładnie na tym samym poziomie. Kolejną ich zaletą jest to, że płynność zapewniają animatorzy, którzy przez większość cześć czasu wystawiają zlecenia kupna i sprzedaży. Dzięki temu inwestor zyskuje większe bezpieczeństwo i możliwość relatywnie szybkiego wyjścia z inwestycji.

Trackery umożliwiają też inwestycje już od bardzo niewielkich kwot, gdyż często ich notowania odzwierciedlają jedynie cześć instrumentu bazowego. I tak na przykład 1 instrument RCW20AOPEN opiewający na WIG20 wart jest obecnie jedynie około 23 PLN czyli 1/100 wartości indeksu WIG20. Jest to tak zwany współczynnik subskrypcji. Inwestor nie musi więc kupować całości indeksu lub jego wielokrotności a jedynie jego część w zależności od tego jaką kwotę planuje przeznaczyć na inwestycje.

A jakie są więc minusy? Jest to instrument finansowy, a więc można na nim stracić jak na każdym innym. Na szczęście nigdy nie stracimy więcej niż zainwestowana przez nas kwota. Nie występuje w tym wypadku żadna dźwignia finansowa zwiększająca nasze zyski i straty. Profil zysków i strat jest zgodny z instrumentem bazowym.

Inwestor też często narażony jest na ryzyko kursowe. Jeżeli kurs instrumentu bazowego notowany jest w innej walucie niż PLN to inwestor musi pamiętać, że nawet wzrost instrumentu bazowego może nie zawsze oznaczać zysk, jeżeli jednocześnie kurs PLN do waluty w której notowany jest ten instrument umocni się. Oczywiście ryzyko walutowe działa w dwie strony i osłabienie się kursu PLN będzie w tym wypadku korzystane.

Istnieją też tzw. Short trackery, które również 1:1 odzwierciedlają zmiany instrumentu bazowego jednak przynoszą odwrotne korzyści. I tak wzrost instrumentu bazowego o 10% oznacza spadek wartości trackera o 10%.

Trackery notowane są najczęściej bezterminowo, czyli w formule open end. Obecnie na GPW ich emitentami są : Raiffeisen Centrobank oraz Unicredit Bank

 

Przeczytaj także:

Produkty strukturyzowane

Certyfikaty Faktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *