Marzec – Lekki wzrost

Luty nie przyniósł wielu zmian w wartości mojego portfela. Łączna wartość aktywów wzrosła o 4200 PLN, z czego 2000 PLN to gotówkowe dopłaty. Po wyłączeniu dopłat zmiana w procentach wynosi 0,7%. W tym czasie WIG20 urósł o 6,5% a WIG o 7,2%. Jestem więc w tym miesiącu znacznie poniżej benchmarku.

Stan gotówki ( w tym lokat) to aż 45%. Pozostałe 55% to akcje i tylko one w miarę pracują. Stan gotówki jest więc nieznacznie mniejszy niż na początku zeszłego miesiąca.

Sprzedałem całkowicie ostatnie już akcje Komputronika. Chociaż spółka wskaźnikowo wygląda tanio, to jednak zniechęca mnie fakt, że prezes od kilka miesięcy regularnie sprzedaje akcje. Inwestycja ta przyniosła mi około 15% straty, o czym już pisałem w lutym

Zysk za to udało mi się osiągnąć na akcjach Bowimu, który zrekompensował wcześniejszą stratę. Do sprzedaży Bowim skłonił mnie gorszy od oczekiwań raport kwartalny.

Pozostałe pozycje już tylko zwiększałem. Dołożyłem trochę akcji Helio oraz Delko. Spółki te już wcześniej były rentowne, więc nowe zakupy zmniejszył średnią stopę zwrotu, ale dalej widzę potencjał wzrostu na tych akcjach.

Za wcześnie za to dokupiłem akcji AviaAM. Liczyłem na bardzo dobre wyniki. Okazały się poniżej oczekiwać inwestorów i zamiast 20% plus był dokładnie takie minus. Akcje trzymam dalej

Udało mi się też nabyć 202 akcje Unimotu po cenie 45 w ramach emisji nowych akcji, gdzie obecnie rynek wycenia jena 76 PLN. Realnie jednak spodziewam się, że na debiucie cena akcji będzie w okolicach 60-65. Jeszcze jakiś czas temu planowałem sprzedać. Teraz nie jestem pewien co zrobię.

Z nowych inwestycji to w moim portfelu pojawiły się akcje Idea Banku. Do spółki przekonuje mnie niska wycena wskaźnikowe a także ostatnia pozytywna rekomendacje DM BOŚ. Nie jest to jednak inwestycja na lata i możliwe, że w okolicach 30 PLN, będę sprzedawał.

Opis wszystkich transakcji z lutego znajduje się pod ostatnim artykułem

02.03.2017 Zamknąłem longa na FW20M17 po 2256. Łączny zysk na tej pozycji, po uwzględnieniu prowizji to 1009 PLN. I znowu jestem bez kontraktów.

07.03.2017 Dokładam dwa longi. Jeden na FW20M17 po 2209 oraz  drugi na FKGM17 po 124.10.

07.03.2017 I jeszcze jeden long na FJSWM17 po 69.76

08.03.2017 Budujemy pozycję dalej. Dzisiaj dokładam 3 longi na FPKOM17 po 33.00. Brakuje mi jeszcze tylko PZU do pełni szczęścia, ale tutaj czekam na 35. Na dany moment tylko JSW na lekkim plusie. Kolejne poziomy, gdzie ewentualnie będę dokładał to:

WIG20- 1900 – 1950, KGHM – 110, PKO – 30, JSW – 55

Chociaż wcale nie zależy mi na tych poziomach.

09.03.2017 Dobrałem 100 akcji Unimot-PDA po 50.63. Razem mam już 202 ze średnią ceną zakupu 46.87, co przy obecnej cenie daje stopę zwrotu na poziomie 7,7%. I tak o to transakcja z założenia krótkoterminowa staje się średnioterminową, a kto wie czy jak dalej nie spadnie to nie przejdzie w długoterminową. W przypadku dalszego spadku, poniżej 45, jeszcze zamierzam dokupić za kolejne 5 000 PLN. Obecne C/Z spółki już spadło poniżej 11, a biorąc pod uwagę oczekiwaną poprawę wyników w kolejnych kwartałach, wysoką dynamikę wzrostu przychodów jest duża szansa na powrót do wzrostów.

17.03.2017 sprzedalem longa na fw20 po 2286. Zysk to 1530 pln.

22.03.2017 odpowiedzialem na wezwanie iAlbatros skupu akcji. Szykuje sie wiec okolo 40% zysk na inwestycji plus cos wiecej z pozostałych akcji. Gdyby nie to, że jestem na wakacjach pewnie bym jeszcze dokupował, a tak to nie bardzo mam czas i możliwości na śledzenie tego co sie dzieje.

23.03.2017 kupilem fw20m po 2200. Cel to minimum 2250.

28.03.2017 odblokowali mi srodki z IAlbatrosa. Dostalem lacznie 7131.47 pln i wciaz mam jeszcze 379 akcji odchudzonego albatrosa, ktore warte sa pewnie ponizej 1 pln. Nie liczac ich jednak to stopa zwrotu z inwestycji wyniosła 39,5%. Zysk to 2021 pln. Po fakcie zawsze czlowiek jest madry, ale biorac pod uwage ryzyko zdecydowanie powinienem wejsc mocniej. Tutaj ryzyko bylo niskie.

31.03.2017 o 9.02 zrealizwaolo sie moje zlecenie sprzedazy pozostalej czesci ialbatros po cenie 2.00. Na dany moment jest to szczyt, ale cos mam przeczucie, ze rajd do gory jeszcze nas czeka.

31.03.2017 dokupilem tez 5 kontraktow fpzum17 po 34.97. Narazie na wszystkich kontraktach jakie mam trace. Pewnie cos okolo 1,5 tys pln.

 

 

 

 

 

11 thoughts on “Marzec – Lekki wzrost

   1. Mikołaj

    Rozważałem, ale póki co wolę poczekać aż będzie niżej. Zastanawiam się przy okazji nad Enter Air, na jakąś krótkoterminową akcję – niestety nie złapałem w dołku. A ostatnio zamknąłem Ursus na szczycie – 3,11 przy zakupie 2,38.

    Odpowiedz
 1. Iwan Autor wpisu

  Nie znam sytuacji w Enter Air. Tak na szybko zerknąłem na wynik i wyglądają całkiem przyzwoicie. C/Z kroczące jest w okolicach 13. Jednak spółka jest rosnąca a co za tym idzie takie C/Z jest rozsądny. Dodatkowo mieli słaby 4 kwartał 2015 roku, który wypadnie jak podadzą wyniki za IV kwartał 2016 , więc baza jest niska a co za tym idzie C/Z może spaść. Tak więc pewnie notowania będą rosły, a czas pokaże o ile. Ale tak jak pisałem wcześniej. Nic o spółce nie wiem . Nie wiem co wpływało na wynik czy były to zdarzenia jednorazowe czy stały biznes i dodatkowo co nawet ważniejsze dla kształtowania się ceny nie wiem jakich wyników można się spodziewać za 4 kwartał. Jeżeli utrzymają taką dynamikę poprawy wyników jak do tej pory to pozwolą zarobić. Dodam sobie spółke do obserwowanych i jak wrócę z wakacji to jej się przyjrzę dokładniej.
  A co do Unimotu to zaletą tej spółki jest już teraz relatywnie przyzwoity C/Z około 11 i bardzo dynamicznie rosnące przychody. Takiego tempa co prawda nie utrzymają, ale nawet jakby dynamika wzrostu zysku netto rosła przez najbliższe lata o 20-30% to i tak w pełni to wystarczy aby byli chętni do zakupów. Jeżeli prognoza Bosia się sprawdzi to ich C/Z spadnie w okolice 6 przy obecnej cenie, co jest zdecydowanie za mało. Gotówkę pozyskali, więc jest kapitał obrotowy na zwiększenie przychodów, bo do tej pory to nie rynek, a właśnie brak gotówki ich powstrzymywał przed szybszą ekspansją. Jeżeli wiec utrzymają marze zysk może wzrosnąć do 50 m PLN w 2017, a kurs spokojnie za rok powinien dobić do 80. Ja jednak liczę na to, że sprzedam wcześniej.

  Odpowiedz
  1. Mikołaj

   Zacząłem się Enter przyglądać przy 27 PLN, ale nie wszedłem. Doszło do 33, ostatnio po ogłoszeniu wejścia RyanAir na rynek czarterów zadrżało i wraca do normy. Spółka od lat – w zasadzie od debiutu stabilnie rośnie, jak czytałem różne pisma to rozwijają się. Na ten rok mają podpisane umowy już z większością Touroperatorów. Ustawiłem się pod 30-tką. Jak wskoczy to myślę kilka złoty utrzymać…
   Unimot też trzymam, liczę na okolice 70…

   Odpowiedz
 2. Iwan Autor wpisu

  Nie ruszalbym obecnie Briju. Sa az dwa duze ryzyka. Potencjalne wałki ma Vacie. Nie wiadomo jak to sie skonczy. I drugie ryzyko to istotny spadek sprzedazy hurtowej, ktora do tej pory generowala wieksza czesc wynikow. Nawet jak nie robili wałków na Vacie to sama sprzedaz detaliczna bizuterii generuje zbyt male zyski aby utrzymac nawet taka kapitalizacje. Teraz jest to czysta spekulacja z bardzo ograniczonym potenchalem wzrostowym. Moze przy 5 pln warto bedzie sie pochylić.

  Odpowiedz
 3. Mikołaj

  Albatros już coś koło 1.6 co przewidujesz?
  Obserwuje ostatnio Elkop, 11bit, orange I CiGames. Masz cos z tego na tapecie?

  Odpowiedz
 4. Iwan Autor wpisu

  Sprzedalem iAlbatros. Poszedl po 2 pln. Na dany moment lokalna gorka, ale cos czuje ze jeszcze pojdzie do gory, ale juz raczej nie za dużo. Przynajmniej do wynikow lub jakiegos komunikatu o nowym ialbatrosie to wzrosty powinny byc ograniczone. Prawda jest tak, ze nikt nie wie co w tej spolce siedzi, wiec teraz jedt to czysta spekulacja.
  Cigames oraz 11bit dla mnie za drogie. Rynek juz wycenia sukces ich produkcji. Dla mnie spolki z tej branzy maja wycene oderwaną trochę od rzeczywistosci i sam bym ich nigdy nie kupił, ale rynek tutaj ma wlasna ideologie i moze byc wszystko. Orange moze dac zarobic, ale raczej bedzie to spokojny wzrost. Przez najblizsze lata czeka ich duza amortyzacja co ograniczy zysk netto. Za to przeplywy pieniezne powinny byc na wyzszym poziomie. Pytanie czy rynek to doceni, bo to jednak zysk netto warunkuje dywidende.
  Sytuacji w Elkopie nie znam. Zerknalem tylko tak na szybko na wyniki finansowe i nie zachecaja do kupna. Zysk netto niby jest ale przeplywy juz maja ujemne, glownie inwestycyjne. c/z jest dosyc wysoka.ale tak jak pisalem wczeniej nic nie wiem na temat spolki. Trzeba by sprawdzic na co ta kasa poszla i czy operacja ta moze w najblizszej przyszlosci przyniesc skokowa poprawe wynikow.

  Ja caly czas na wakacjach wiec teraz nie zerkne 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *