Opcja kupna z barierą wyjścia w dół

Opcja kupna z barierą wyjścia w dół (barrier knock-down-and-out call options) jest to opcja która daje prawo nabywcy opcji kupić instrument finansowy po cenie wykonania jeżeli w czasie trwania opcji kurs ani razu nie spadł poniżej poziomu bariery. Przekroczenie poziomu bariery, który jest ustawiona poniżej ceny spot automatycznie dezaktywuje opcję.

Down and out call

Cena wykonania (W) opcji może być ustawiona tak powyżej jak i poniżej ceny spot (S), jak i kursu bariery (B), co powoduje ze w danym przypadku występują 3 możliwości ustawienia ceny wykonania.

1. W<B<S W tym przypadku cena wykonania ustawiona jest poniżej ceny spot, co powoduje, że opcja ta jest opcją in-the-money. Inwestor decydując się na takie ustawienia oczekuje silnego wzrostu, zakładając jednocześnie, że kurs nigdy nie spadnie poniżej poziomu bariery.

2. B<W<S W tym przypadku cena wykonania jest ustawiona poniżej ceny spot, ale powyżej poziomu bariery. Opcja ta jest w dalszym ciągu opcją in-the-money, jednak inwestor kupujący taką opcję pozwala rynkowi na większą swobodę i możliwość spadku nawet poniżej poziomu wykonania. Profil wypłaty inwestora kupującego tego typu opcje jest identyczny jak w przypadku waniliowej opcji kupna.

3. B<S<W W tym przypadku poziom wykonania jest ustawiony tak powyżej ceny wykonania jak i powyżej poziomu bariery. Opcja ta jest opcją out-of-the-money. Inwestor w tym przypadku oczekuje silnego wzrostu kursu przekraczającego poziom wykonania. Zakłada jednocześnie, że kurs nie osiągnie poziomu bariery.

W 2 i 3 przypadku profil wypłaty tak dla nabywcy jak i wystawcy opcji call będzie identyczny jak w przypadku waniliowych opcji kupna, oczywiście pod warunkiem, że kurs nie osiągnie poziomu bariery.

Sytuacja wygląda zdecydowanie ciekawiej w przypadku wariantu pierwszego, gdzie również maksymalną stratą jest wartość premii, a maksymalny zysk jest nieograniczony. W tym jednak przypadku w momencie osiągnięcia poziomu bariery, następuje przeskok, który jest równy różnicy pomiędzy ceną wykonania a poziomem bariery, pomniejszoną o wartość zapłaconej premii.

W przypadku wystawcy opcji, profil zysków i strat w pierwszym wariancie jest symetryczny, gdzie maksymalnym zyskiem jest premia opcyjna, która wystawca dostaje jeżeli przed dniem zapadalności kurs zniżył się poniżej poziomu bariery. Jeżeli taka sytuacja nie miała miejsca inwestor będzie musiał pokryć różnicę wynikającą z różnicy pomiędzy ceną wykonania i ceną z dnia zamknięcia.

Short down and out call

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *