Podsumowanie posiadanych akcji

Od dzisiaj skupiam się na akcjach i kontraktach. Tak jak pisałem ostatnio eliminuje ze swoich inwestycji forex. NIe idzie mi na tym rynku i czas się do tego przyznać. Dzisiaj chciałbym omówić posiadane przeze mnie akcje, abym zawsze mógł wrócić do tego postu i przypomnieć sobie dlaczego właściwie kupiłem dany papier i po co go trzymam. Lećmy po kolei.

Arteria

Łącznie kupiłem papiery za 5 243 PLN. Teraz akcje są warte 4 454 PLN czyli o 15% mniej. Pierwotne założenie było takie aby trzymać ten papier długoterminowo. Jednak wyniki za 3 kwartał były słabe. Wytraciła się dynamika wzrostu przychodów. Poczekam do 4 kwartału, ale możliwe, że spółka wyjdzie z mojego portfela.  Dodatkowo doszło ryzyko FIZów, a konkretnie planów PISu, aby ograniczyć tego przedsiębiorstwom unikanie podatków. Wprowadzenie tych przepisów, mogłoby negatywnie wpłynąć na spółkę i to jest główny powód spadku jej ceny. Wskaźnikowo cały czas wygląda przyzwoicie.  C/Z spadła do 4,64.

BOŚ

Akcje BOSIa kupowałem już dawno temu i skłoniła mnie niska wycena banku i jej problemy strukturalne. Wycena banku szorowała po dnie, a biorąc pod uwagę posiadane aktywa w przypadku poprawy wyników jest szansa na znaczący wzrost wyceny. Wyniki powoli zaczynają się poprawiać. Nie spodobała mi się za to dodatkowa emisja, którą bank zrobił tylko do swoich i to po cenie dużo niższej od wtedy rynkowej. Finalnie kurs spadł jeszcze niżej, ale niesmak pozostaje. Liczę jednak na bardzo dobre wyniki za 4 kwartał i możliwe, że po nich się spółki pozbędę. Moja obecna strata na papierach Bosia wynosi 11%. Już nie planuje akcji trzymać na dłuższy termin. Mam nadzieję, że po wynikach będzie mocniejszy wzrost i uda mi się je sprzedać.

Bowim

To jest spółka, którą kupiłem typowo pod wyniki za 4 kwartał. Od momentu kupna czyli od 1 grudnia wzrosła już o 34%. Nie jest to mocno rozwojowa spółka, dlatego nie zamierzam się z nią wiązać na lata. Za to jest bardzo tania wskaźnikowo. C/Z 4.88 i wszyscy przewidują, że będzie miała bardzo dobre wyniki za 4 kwartał. Stąd też i ostatni wzrost kursu. Możliwe, że sprzedam jeszcze przed wynikami, jeżeli dołoży kolejne 30-40%. W spółkę zainwestowałem 5043 PLN i obecnie jest warta 6 773 PLN.

Briju

Na dany moment to najlepsza spółka w moim portfelu. Akcje kupiłem pod koniec października i już mi przyniosły 58%. W spółce podoba mi się jej dynamiczny rozwój. Zwiększające się przychody i zyski. Oczekuję kontynuacji tej tendencji, dlatego tez i nie zamierzam sprzedawać. Wskaźniki nie są już tak atrakcyjne jak w momencie  w którym kupowałem. C/Z wzrósł do ponad 8, jednak liczę na to, że po wynikach za 4 kwartał znowu się obniży a co za tym idzie nie będę miał argumentów do sprzedaży. Chciałbym tą spółkę potrzymać dłużej. W spółkę zainwestowałem 5100 PLN i akcje są warte obecnie 8 012 PLN.

Aktualizacja 20.01.2017 Nie dotrzymałem słowa i sprzedałem cały pakiet po 34.72. Zysk to 3552,19 PLN. Stopa zwrotu to 69,5%. Inwestycja siedziała w moim portfelu niecałe 3 miesiące.

Delko

Tutaj chciałbym urwać jeszcze kilkanaście procent. Spółkę kupiłem na początku listopada 2016 i od tego czasu przyniosła mi 33% zysku. Liczę na zysk na poziomie 50%. Spółka jest tania wskaźnikowo, jednak nie rokuje znaczącej poprawy przychodów w dłuższym terminie, więc po prostu liczę na jej właściwą wycenę na GPW. Niestety zainwestowałem bardzo mało bo jedynie 2489 PLN.

iAlbatros Group

Gram tylko po planowaną transakcję sprzedaży części przedsiębiorstwa. Jeżeli dojdzie do skutku będzie można zarobić nie mniej niż 50% na akcjach. Wszystko ma się rozstrzygnąć do 1 marca. Wynik z inwestycji na razie na zero. Zainwestowałem 5 100 PLN.

KGHM

Stara inwestycja. Trzymam już akcje KGHMu od jakiś 2 lat. Po drodze dokupowałem jak kurs dołował. I jeszcze pewnie trochę potrzymam. Spodziewam się prędzej czy później powrotu powyżej 100 PLN. Na dany moment jestem około zera licząc dywidendę. Łącznie mam w spółce 13 400 PLN, więc jest ona jedną z moich największych inwestycji. Możliwe jednak, że około 100 PLN sprzedam akcje w poszukiwaniu innych okazji.

Aktualizacja 10.01.2017 Sprzedałem wszystkie akcje KGHMu nieznacznie powyżej 100. Zysk zaledwie kilka procent. Jak widać za wcześnie bo spółka dalej rośnie

Komputronik

Moja największa inwestycja i zarazem jedna z bardziej stratnych. Włożyłem w akcje około 28 tyś PLN, a teraz są warte jedynie 21 700. Strata więc wynosi 22,5%. Może jakby doliczyć dywidendy to spadłaby poniżej 20%, bo trochę Komputronik jej wypłacił. Teraz bym akcji spółki nie kupił, ale trzymam ją dlatego, że już tyle razy na niej zarobiłem i jestem przekonany, że jeszcze przyjdzie jej 5 minut. Wskaźnikowo jest tania. Minusem duże zadłużenie i od czasu do czasu wypadające jakieś trupy z szafy. Jest to też historycznie moja najlepsza inwestycja o której swego czasu trochę pisałem. Link do artykułu

Aktualizacja 10.01.2017 Sprzedałem 2700 akcji czyli około 75% tego co posiadałem po cenie między 6.60 a 6.70. Wykorzystałem chwilowy 10% wzrost. Zrealizowałem stratę na tej inwestycji około 4 tyś PLN, ale za dużo papierów posiadałem i nie podoba mi się to, że preze i jego żona też sprzedają. Sprzedali chyba w tym samym dniu co ja. Przez moment nawet myślałem aby odkupić jak kurs znowu spadł, ale jak zobaczyłem komunikat o ich transakcjach to przeszła mi już ochota.Wciąż zostało mi 800 akcji.

Onico

Pierwszy zakup z tego roku. Spółka specjalizuje się w dystrybucji produktów ropopochodnych. Głównie przekonuje mnie niskie C/Z  ( 6,7) oraz bardzo dynamiczny wzrost przychodów i zysków. Wartość księgowa może i jest niska, ale jest szansa, że spółka w najbliższych latach istotnie poprawi zyski a co za tym idzie również i kapitały wzrosną. Na dany moment nie mam sprecyzowanego celu jak długo chce ją trzymać. Zobaczę po wynikach za 4 kwartał. Zainwestowałem 5160 PLN.

PGE

Kolejny moloch i kolejny dinozaur w moim portfelu. Zainwestowałem w niego 19 tyś i akcje są obecnie warte 13 850.. Czyli spadły o 28%. Dywidenda wyniosła około 624 PLN. Ryzyka w danych akcjach dużego nie ma, więc mogą sobie siedzieć w portfelu, póki nie zacznie mi brakować gotówki na jakieś ciekawsze inwestycje. Pewnie poczekam aż będę miał na nich jakiś zysk to może sprzedam.

PKO BP

Ten sam case co PGE. Z tym, że widzę tutaj potencjał szybszego wzrostu i odzyskania wartości. W ogóle spodziewam się, że 2017 i 2018 to może być rok banków i gdyby nie to, że mam już akcje dwóch to pewnie bym coś jeszcze dobrał. Zainwestowałem w spółkę 18 733 PLN. Akcje są warte 18 210, czyli mam lekki minus. Spółka dywidendy nie wypłaciła w tym czasie. Celuję w cenę akcji nie mniejszą niż 35 PLN.

PZU

Ostatni papier ze starej ekipy spółek kupowanych pod dywidendę. Kupiłem za 19 853 PLN, a akcje są warte 14 440 PLN. Dywidenda przyniosła 2 119 PLN. Czekam na cenę w okolicach 40 PLN za akcję.

Vindexus

Jest to spółka, w której widzę duży potencjał w dłuższym terminie i zamierzam potrzymać ją w portfelu przez dłuższy okres. Zainwestowałem w nią 9 754 PLN i obecnie jest warta 10 030 PLN, czyli wzrost niewielki. W spółce podoba mają mi się niskie wskaźniki C/Z (około 5) oraz spodziewam się niedługo znaczącego wzrostu przychodów i powrotu do tendencji wzrostowej, która przez ostatnie 2 lata trochę wyhamowała. A do takich wniosków skłania mnie nabyty duży pakiet wierzytelności.

XTB

Kupiłem ten papier typowo pod wyniki za 4 kwartał. Spodziewam się bardzo dobrych. W dłuższym terminie nie bardzo wierzę w spółkę. Jest już mocno przewartościowana. Zainwestowałem łącznie 7100. Akcje są warte 7190 PLN.

Aktualizacja 26.01.2017 Sprzedałem wszytkie akcje po wstępnej prognozie wyników. Tak jak się spodziewałem. Były bardzo dobre. Sprzedałem akcje po 9.60 za 9578,88. Mój zysk to 2473,28. Stopa zwrotu to 34%. Inwestycja trwała 3 miesiące. Spodziewam się, że przebiją wkrótce 10 PLN, ale ta cena tez jest dobra. Potencjalny zakres ruch jest jednak mocno ograniczony. Gdyby cena akcji spadła przypadkiem w okolicę 6 to pewnie znowu będę kupował.

Podsumowanie

Mój portfel dzieli się na 2 typy akcji. Pierwsze to spółki, które kupowałem około 2-3 lat temu, głównie duże państwowe molochy, kupowane pod dywidendę. Nie bardzo chyba miałem pomysł i czas na bardziej poważne inwestycje. Praktycznie wszystkie są stratne. Oraz drugi typ to mniejsze spółki, które zacząłem kupować od października. Praktycznie wszystkie są zyskowne.

Ogólnie zamierzam teraz właśnie w te mniejsze spółki wchodzić bardziej, ale duże spółki nie przeszkadzają mi istotnie w portfelu. Póki nie zabraknie mi gotówki na mniejsze inwestycje to zamierzam je trzymać.

Łącznie mam 14 spółek. Chciałbym nie przekraczać liczby 15. Więcej raczej nie uda mi się ogarnąć. Dodatkowo chciałbym też zwiększyć wartość inwestycji w nowe spółki do 10 000. W ten sposób nie zbuduję portfela składającego się z 30 podmiotów. Na dany moment akcje stanowią około 53% portfela. Gotówka w tym lokaty to około 30%, a kontrakty to pozostała część. Chciałbym nie przekraczać 60% w przypadku akcji.

Aktualizacja 09.01.2017 – Helio

Kupiłem dzisiaj 625 akcji Helio po cenie 9.58. To co dla mnie jest najważniejsze to niskie C/Z oraz zadłużenie poniżej 50%. Dodatkowo spółka jakiś czas temu poinformowała, że wyniki netto za 4 kwartał 2016 roku powinny być 2 razy lepsze od tych z zeszłego roku. Jeżeli tak będzie to roczny wynik netto za ostatnie 4 kwartały przekroczy 9 milionów a to z kolei spowoduje spadek C/Z w okolice 5,3. Mimo ostatniego mocnego wzrostu kursu widzę potencjał do dalszego wzrostu przynajmniej na poziomie 50%.

23.01.2017 Dokupiłem 430 akcji po 9.51.

 

Aktualizacja 19.01.2017 – Agroliga

Kupiłem 512 akcji Agroligi. 8 jeszcze wisi w arkuszu. Może wejdzie. Średnia cena około 19.40. Jest to spółka rolnicza z Ukrainy. Mają ogromną ilość pól uprawnych, gdzie sadzą głównie słoneczniki, który potem przerabiają na olej we własnym zakładzie. Obecnie rozbudowują zakład, który docelowo ma zwiększyć moce przerobowe spółki z 70 tyś ton do 170 tyś ton.

Spółka jest bardzo tania. C/Z poniżej 2. Bardzo rentowna. Jedyny minus i to bardzo duży. Jest to spółka z Ukrainy. Czyli wszystko może się wydarzyć. Zagrałem dosyć ostro bo za ponad 10 tyś PLN.

 

Aktualizacja 25.01.2017 – GPW

  1. Sprzedałem GPW. Widzę, ze nawet nie napisałem, że je miałem. Była to mała inwestycja i ją przeoczyłem, co z kolei jest najlepszym sygnałem, że za dużo mam już różnych spółek w portfelu i nie jestem w stanie efektywnie wszystkich śledzić. Akcje kupiłem w lutym 2016 po 35.60 za 2996,98 a sprzedałem po 48 PLN, czyli na czysto zarobiłem 1026,15 PLN. Dodatkowo wpadła mi tez dywidenda w wysokości 198,24 PLN. Z racji, że transakcja zrobiona została na rachunku IKE to nie płaciłem już podatku od dywidendy. Łączna stopa zwrotu z inwestycji to 40,85%.
  2. Kupiłem 450 akcji Pro-log po cenie 11.25. Zlecenie od dawna już wisiało w arkuszu i trochę o nim zapomniałem. Dzisiaj się zrealizowało. Spółka ma niskie C/Z. Regularne i zbliżone do siebie od lat zyski, a także stale rosnące przychody. Bilans prawidłowy
  3. Nie napisałem też, że 12.01.2017 kupiłem 800 akcji AVIAAML po średniej cenie 5.87. Dzisiaj akcje wzrosły do 6.16. Tak więc symboliczny zysk, ale przy tej płynności równie dobrze jutro możemy być z powrotem poniżej 6. Chociaż bardziej prawdopodobny jest wystrzał do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *