Szansa na odbicie KGHMu

Od 2011 ceny miedzi spadły o ponad połowę z 4,65 USD za funta do obecnych 2,20 USD według nomenklatury przyjętej na CME. Jak weźmiemy cenę z LME czyli podaną w  USD za tonę to spadliśmy z 10 000 do 4 800 USD.

Wydaje się, że coś się jednak zaczyna zmieniać na korzyść. Chociaż wielkim technikiem nie jestem to nie da się nie zauważyć, że kolejne dołki na wykresie rysowane są coraz wyżej.

Wraz ze spadkiem cen miedzi w okolice 2 USD za funta niebezpiecznie zbliżyliśmy się do poziomu, gdzie wielu z największych światowych producentów wliczając w to i nasz rodzimy KGHM zaczęło odczuwać problemy. Naturalną rzeczą było więc to, że długo poniżej progu poziomu opłacalności znajdować się nie mogliśmy. Spadek wyhamował.

A teraz do tego doszła nam kolejna pozytywna rzecz. Od roku przebywaliśmy w coraz węższej formacji trójka. Szczyty formowane były coraz niżej a dołki coraz wyżej. W tym tygodniu nastąpiło wybicie. Na razie jeszcze nieśmiałe, ale już drugi dzień z rzędu utrzymuje się ponad poziomem górnego ograniczenia.

Notowania miedzi na CME

Jeżeli więc w ciągu najbliższych dni nie nastąpi powrót poniżej górnego ograniczenia spodziewam się dalszego mocnego ruchu na północ.

A dla KGHMu może oznaczać to tylko jedno. Jak spojrzymy na wykres KGHM i miedzi nie da się nie zauważyć zależności. Dołki i górki mniej więcej się pokrywają ze sobą. Zmienność KGHMu jest nawet jeszcze większa, a ekstrema bardziej wyraziste.

Notowanie midzi i KGHM

Tak więc wzrost cen miedzi w okolice 2,5 USD, czyli o ponad 10% może przełożyć się na 20% wzrost cen KGHMu, a nawet może być i więcej gdyż wyraźnie oddalimy się od poziomów rentowności wydobycia miedzi w Polsce. Może też się okazać, że przy wartościach 2,50 USD także i kopalnia w Sierra Gorda zacznie przynosić zyski, a to całkowicie zmieni postrzeganie tej inwestycji i jej wyceny w aktywach KGHMu.

Na razie jednak trochę wcześnie na ogłaszanie hossy. Utrzymajmy się najpierw przez przynajmniej tydzień powyżej górnego ograniczenia formacji trójkąta a wtedy sygnał wzrostowy tylko zyska na sile. A dokładnie za tydzień wybory w Stanach, więc impulsów na rynku nam nie zabraknie. Dzisiejsza cena KGHMu to 69 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *