Wskaźniki Analizy Technicznej

Wskaźniki Analizy technicznej mają na celu pomoc inwestorowi w prawidłowym podjęciu decyzji inwestycyjnej, albo w formie potwierdzenia sygnału wygenerowanego przez inny instrument lub poprzez samodzielnie sygnały inwestycyjne.

Najpopularniejsze ze wskaźników to są tzw. oscylatory, które pokazuje wykupienie oraz wyprzedanie rynku, dzięki czemu inwestor jest w stanie określić, kiedy trend traci na swojej sile i zwiększa się szansa jego odwrócenia lub korekty.

Wskaźniki mogą jednak pokazać nam o wiele więcej. Dzięki nim można określić, dokładny kierunek trendu oraz jego siłę. Niektóre z nich pomagają nawet przewidzieć moment wyłamanie się cen z głównego trendu.

Jedną z popularnych technik stosowania wskaźników, jest również poszukiwania dywergencji, czyli pojawiających się różnic pomiędzy głównym wykresem cenowym a wykresem oscylatora. O dywergencji w trendzie wzrostowym mówimy wtedy, gdy coraz wyżej położone szczyty na wykresie cenowym nie są potwierdzone poprzez co raz wyżej położone szczyty na wykresie wskaźnika. Taka sytuacja może być świadectwem, odwrotu osłabienia trendu lub nawet jego odwrotu.

Oscylatory stanowią bardzo silne narzędzie analityczne, jednak najczęściej stosuje się je jako potwierdzenie sygnałów zaobserwowanych przez inne techniki analityczne.

Przykładowe wskaźniki analizy technicznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *